TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Tırnağın şeklini ve görüntüsünü bozan, bazı durumlarda kokuya sebep olan sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkan bir mantar türüdür.

Ayak mantarı bulaşıcıdır, mantarlı kişinin kullandığı nevresim, havlu, terliğin kullanılması, ortak mekanlarda (cami, havuz kenarı) çıplak ayak ile yürünmesi mantarın bulaşmasına neden olabilir.

Tırnak mantarı ilerledikçe tırnak kalınlaşır, renk sarı / kahveye dönebilir, çizgilenme ve şekil bozuklukları oluşur. Estetik açıdan rahatsız edici olmasının yanında tırnak yatağına yakın bölgelerde ağrı hissedilebilir. Mantar tırnak köküne ilerleyip sürekli hale gelebilir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?
  • Hijyenik olmayan ortamda, sterilizasyonu sağlanmamış aletlerle yapılan manikür ve pedikür,
  • Ayakların aşırı terlemesi sonucu oluşan nemli ortam
  • Tırnak zedelenme, baskı ve travmaları,
  • Parmakları sıkıştıran dar, ayakkabı giyilmesi,
  • Soyunma odaları, yüzme havuzu ve duş gibi ortak kullanım alanları,
  • Aynı ayakkabıların havalandırılmadan üst üste giyilmesi

Tırnak Mantarı Bakımı
Tırnak mantarının boyutuna göre hastaya seans sayısı belirlenir. Aylık bakımlarla tırnaklar inceltilir ve kesimleri yapılır. Hastanın evde uyması gereken durumlar anlatılır. İşlemler ağrısız ve acısızdır. Enfeksiyonun giderilmesi sadece bakımla mümkün olmaz ilaç tedavisi ya da lazer tedavisi önerilir. İlaçların böbrek ve karaciğerde yaşatabileceği hasardan ve emziren annelerin çocukların, diyabet hastalarının kullanımının tehlikeli olması durumundan dolayı lazer tedavisi uygulanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular
Tırnak mantarı bulaşıcı mıdır?
Evet, tırnak mantarı bulaşıcıdır.
Tırnak mantarına bitkisel bir çözüm var mıdır?
Tırnak mantarı için uygulanan bitkisel çözümler; mantarı tamamen yok etmeyebilir veya tedaviye yanıt alamayabilirsiniz. Bu nedenle uzman tarafından muayene edilmesi ve steril bir ortamda tedavi uygulanması tercih edilir.