SPORCU AYAK BAKIMI

Spor yapmanın ister amatör ister profesyonel düzeyde olsun sağlığa son derece iyi etkileri olsa da ayaklar için her zaman aynı şekilde iyi olmayabiliyor.

Düzenli olarak spor yapan kişilerin ayak tabanlarını ayak mantarından ve siğillerden koruması, ayrıca ayakkabılarının sporu desteklediğinden emin olması adeta bir zorunluluk haline geliyor.

Vücut ağırlığı koşulduğu zaman yaklaşık 3 katına çıkıyor, ayaklar da her adımda bu ekstra ağırlığın yükünü taşımaya başlıyor. Bu nedenle sporla ilgilenen kişilerin su toplaması, ayak mantarı, nasır ve ayak kokusu gibi sorunlarla karşı karşıya kalması söz konusu olabiliyor. Bununla birlikte bu sorunları önlemenin ya da tedavi etmenin de farklı pek çok yöntemi bulunuyor.

Sporcular İçin Ayak Bakımının Önemi

Sporcular pek çok insandan daha fazla olacak şekilde gün içerisinde ayaklarını kullanıyorlar. Spor müsabakalarının yanı sıra antremanlarda da yaşadıkları yoğun temponun doğal getirileri olarak çeşitli ayak problemleri ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Tırnak batması, nasır, deri deformasyonları, mantar ve özlü nasır başta olmak üzere pek çok farklı şikayet ayak bakımına gerekli özenin gösterilmemesi sonucunda ortaya çıkabiliyor ve hızlı bir şekilde ilerleyerek kişinin yaşam konforunu son derece olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor.

Sporcuların Ayak Sağlığı için Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Sporcular için ayakkabı seçimi doğru yapıldığı zaman kişi kendi ağırlığını doğru yük dağılımını sağlayarak yapar. Sporu yaparken zemine daha iyi tutunur. Ayaklara ve eklemlerine binen yükü en aza indirir. Ayakkabı seçimini yaparken elbette öncelikle spor türü, zemin, iklim ve hava koşulları konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Yapılan spor ve oynanılan yüzey ile uyumlu ayakkabı alınır. Ayakkabı ayağınızda herhangi bir baskı belirtisine neden olmamalıdır. Ayakkabı ile ayak arasında belli bir miktar boşluk olmalıdır. Diğer ayakkabı satın alma ipuçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ayakkabı almak için akşam ya da akşamüzeri dışarı çıkın.
  • Futbol oynarsanız, sıkı ayakkabı tercih etmekten kaçının. Bu durum tırnak batmasına yol açabilir.
  • Koşu ayakkabıları hareketli oynanan spor dalları için uygun değildir.
  • Ayakkabı tabanı satın alın. Kaliteli olanı tercih edin.
  • Ayakkabılarınızı tamamen kurutun.
  • Ayakkabılarınızı düzenli olarak temizleyin.

Sık Sorulan Sorular
Sporcular için ayak bakımı neden önemlidir?
Özelikle sporcular için asla ihmale gelmeyecek bakım ayak bakımıdır diyebiliriz. Diğer insanlara göre sporcular ayak bakımına daha fazla özen göstermelidir. Çünkü, sporcuların yaptıkları uğraş nedeniyle ayaklarında çok fazla baskı oluşur. Yaptıkları spor tür olduğunun hiçbir önemi yoktur. Kısacası bu kişiler ayaklarınız diğerlerine göre çok daha fazla kullanmaktadır. Bu da ayak bakımının sporcular için önemini ikiye katlamaktadır.