BATIK TIRNAK BAKIMI

Batık tırnak, tırnak yatağının belli nedenlerden dolayı zarar görmesi ve yapısının bozulmasından dolayı oluşan bir durumdur. Uzama şekli kaybına uğrar ve ortaya batık tırnak rahatsızlığı çıkmış olur. Bir çok neden batık tırnak nedenlerden biri olabilir.

Kişinin ayak sağlığını tehdit eden ve yaşam kalitesini düşüren batık tırnak sorunu evde uygulanacak yöntemlerle giderilemez. Fazla törpüleme ya da fazla kesim enfeksiyona sebep olabilir. Kızarıklık genellikle batığın ilk göstergesidir ve tırnak, tırnak yatağının içinden ete doğru ilerleyebilir. Bu sebeple bir uzmandan yardım almak en doğru yaklaşım olacaktır.

Tırnak Batması Neden Olur?
  • Ayakların aşırı terlemesi
  • Çok topuklu ayakkabılar ile tüm gün durmak
  • Dar çorapların giyilmesi
  • Tırnak mantar enfeksiyonları
  • Aşırı kilo artışları
  • Ayak tırnaklarının yanlış kesilmesi
  • Aşırı spor
  • Genetik rahatsızlık

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması belirtileri nelerdir sorusuna yanıt vermeden önce tırnak batması nedir onu açıklamak gerekir. Tırnak batması genellikle ayak tırnaklarında görülür. Tırnağın tırnak çevresi ya da tırnak yatağına batması ile gerçekleşen acı verici bir durumdur. Mikrobik bir enfeksiyondur. Hatta bazı durumlarda cerrahi operasyon gerekebilir. Tırnak batmasının ilk belirtisi tırnak boyu ve tırnak kenarında hissedilen uzun süreli ağrılardır. Ayakkabı giyildiğinde bu ağrı daha da artar. Hatta yürüyemez hale gelebilirsiniz. Tırnak batması herhangi bir baskıda hassaslaşır ve bir şey sürtündüğünde de artar. Parmağa ufak bir darbe bile gelse daha da keskinleşerek acıya dönüşür. Tırnak batmasının ana nedeni yanlış ayakkabı tercihidir.

Sık Sorulan Sorular
Tırnak batmasıyla ilgili tedavi seçenekleri nelerdir?
Tırnak batması evde uygulanan yöntemlere rağmen geçmiyorsa, parmak aşırı şiş ve ağrılıysa, bölgede şiddetli hassasiyet, ısı artışı gelişirse ve irin akıyorsa, kişide şeker hastalığı varsa en doğru davranış bir doktora görünmektir. Uzman tırnak batmasına bağlı enfeksiyon belirtileri gözlemlerse ağızdan antibiyotik tedavisi başlar. Ayrıca duruma göre tırnağın bir kısmını kesmek ya da tamamını çekerek çıkarmak da gerekebilir.
Batık tırnak oluşumu engellenebilir mi?
Batık tırnak probleminin ortaya çıkmasında farklı nedenler olabilir. Fiziksel nedenlerle ortaya çıkan batık tırnak problemi, genellikle engellenebilir niteliğe sahiptir. Ancak tırnağın genetik özellikleri nedeniyle hassas bir yapıya sahip olması, tedbirler alınsa dahi batik tırnak sorunun ortaya çıkmasını engelleyemeyebilir. Bu durumda bakımıyöntemlerine başvurmak, estetik veya profesyonel çözümler sorunun üstesinden gelmek gerekecektir. Genellikle kullandığımız ayakkabılar, bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olur. Batık tırnak temizleme, bu problemin çözümüne yönelik uygulama bileşenlerinden bir tanesidir. Zaman zaman ciddi sorun haline gelebilen batık tırnak problemi; hayatı etkileyebilecek düzeyde bir problemdir. Bu nedenle öncelikle ortopedik ürünler tercih ederek bu sorunun ortaya çıkmasını engellemeli, akabinde nitelikli bakımlar alarak sorun tamamen ortadan kaldırılmalıdır.