NASIR TEDAVİSİ

Nasır Bakımı, vücudun cilt üzerinde oluşturduğu savunma mekanizmasının bir göstergesi olan nasırlı bölgenin Podolojik Yaklaşımlar’ın temelini oluşturan frez ve motorlu cihazların kullanımıyla tamamının temizlenmesi işlemidir.

Nasır, çeşitli sebeplerden ve sürtünmeden dolayı derinin kalınlaşması durumudur. Üst tabakada bulunan derinin sertleşmesi sonucu alttaki dokuları irrite ederek aşağıya doğru yapılanır. Sert nasırlar genelde parmak üstleri ve serçe parmağın kenarına yerleşir. Yumuşak nasırlar ise akıntıya yol açar. Parmak aralarında sürtünen yüzeyler arasında gelişirler.

Nasır Neden Olur?
  • Ayağa uymayan ayakkabılar. Dar ayakkabılar baskıdan dolayı nasırı oluşturur. Geniş ayakkabılar da ayağın ayakkabı içerisinde kaymasına ve sürtünmeye neden olurlar. Bu da yine nasıra sebep olur.
  • Ayak parmak deformasyonları (çekiç ve pençe parmak gibi..)
  • Topuklu ayakkabılar.
  • Düz taban (pes planus), yüksek kavis(pes cavus) gibi ayak basınç değer değişiklikleri de nasıra sebep olmaktadır.

Teşhis ve Tedavi Süreci

Nasırın oluşum durumu öncelikle analiz edilir. Eğer kemik deformasyonuna bağlı bir nasır tedavi edilecekse öncelikle kemik deformasyonu giderilmeli bununla beraber nasır tedavisi yapılmalıdır.

Ayakların taraklı olmasına bağlı serçe parmakta nasır oluşumu mevcutsa bunyon koruyucularla sürtünme önlenerek beraberinde tedaviye başlanmalıdır. Hastanın basma problemine bağlı nasırı var ise ayak tabanını destekleyen kişiye özel olarak hazırlanan tabanlık verilerek denge sağlanmalı ve nasır tedavisine beraberinde başlanmalıdır. Nasırın boyutuna göre seans sayısı uzman tarafından belirlenir. Haftalık ya da 15 günlük periyotlarla seanslar yapılır. Podiatry cihazları kullanılarak ölü tabakalar her seansta temizlenir. Hastaya ev kullanımı için ilaçlar önerilir. Cerrahi bir yöntem olmamakla beraber hasta seans sonrası günlük yaşantısına geri döner. İşlemler ağrısız ve acısızdır.

Nasır Bakımı İşlemi Ne Kadar Sürer?

Temel ayak muayenesi ile birlikte nasır bakımı işlemi yaklaşık yarım saat sürer (ilk muayene ~10 dakika,  nasırın temizliği ~15-60 dakika; toplamda ~25-70 dakika) ve takip gerektiren bir uygulamadır. Aylık randevu aralıklarıyla takibi yapılan nasırlı doku üzerinde lüzum halinde ilerleyen randevularda da işle uygulanabilir. Nasırın oluşumu baskıdan kaynaklı ise aparat desteği ya da analizle belirlenen tabanlık girişimi gibi ek hizmetler gerekebilir. Nasırlı dokunun çözüme ulaşması yerleştiği bölge, tutunduğu cilt dokusu, nemlendirici desteği, yaş faktörü ve kronik rahatsızlıklara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Temelde nasırın arınması tek seanslık bir uygulamadır.

Sık Sorulan Sorular
Nasır tedavisi sonrasında tekrar nasır olma ihtimali var mıdır?
Evet, nasır tedavisi kesin bir çözümdür ancak tedavi sonrasında gerekli bakımların yapılmaması veya çevre faktörlerin devam etmesi durumunda tekrar edebilir.
Nasır bandı yeterli ve etkili bir tedavi midir?
Gerekli müdahale uzman kontrolü sonrasında yapılmalıdır. Nasırın boyutuna göre tedavi yöntemi belirlenir ve uygulanır.