DİYABETİK AYAK BAKIMI

Diyabetik hastalarında; ağrıya duyarlılık azaldığı için genel olarak tırnak batması, topuk çatlağı, nasır ve olabilecek yaralanmaları geç fark etme durumu oluşabilir.

Böylelikle tedavisi çabucak gerçekleştirilebilecek bölgenin iyileşme süresinin uzamasının yanı sıra enfeksiyonun da yayılması önlenemez hale gelebilir. Aynı zamanda kan dolaşımına bağlı olarak ayaklarda rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Diyabet hastalarında nasır tedavisi, batık tedavisi ve yapılacak olan bakımlar bir uzman kontrolünde yapılmalıdır. Yapılacak olan diyabetik ayak tedavisi sonrasında hastanın düzenli olarak bakım uygulaması gerekmektedir. Böylelikle oluşabilecek nasır, tırnak batması, su toplamaları gibi rahatsızlıkların önüne geçilebilir.

Diyabetli kişiler için ayak bakımı dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında yer alır. Çünkü vücut ağırlığını taşıyan ve büyük baskı altında kalan ayaklar, yaralanmalara en açık organdır.

Ayak sorunlarının çoğu, uygun olmayan ya da yetersiz ayak bakımı ve ayakkabı sorunları ile ortaya çıkar. Tırnakların yanlış kesilmesi, tırnak batması, nasırlar, kesik, ayakkabı vurması, yanık, parmak aralarında ve tırnaklardaki mantarlar en sık rastlanan ayak yarası sebepleri arasında yer alır.

Tedavisiz ve kontrolsüz diyabette bacak ve ayaklardaki sinirlerin işlevleri bozularak, ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma oluşabilir. Bunun sonucunda yaralanmalar fark edilmez; yara fark edildiğinde enfekte olabilir ve tedavisi çok zorlaşmış olur.

Diyabetik Ayak Nedenleri Nelerdir?

Diyabetik ayak yavaş ve zaman içinde gelişen ciddi bir hastalıktır. O nedenle, başta belirti vermez. Kan şekerinin uzun süre düzensiz ve kontrolsüz olması ayaklardaki kılcal damarların yapısını bozar. Daralma ve tıkanıklıklar gelişince yürüme sırasında bacaklarda ağrı hissedilir. Bu ağrı zamanla şiddetlenerek kişinin yürümeye devam etmesini engeller. Hasta istirahat etmek zorunda kalır.

Diyabet hastasına ayak bakımı hakkında bilgi verilir. Eğer hasta gerekli ayak bakımını yapmazsa, uygun ayakkabı kullanmazsa ve kan şekeri düzenleme protokolüne dikkat etmezse ayakta ufak bir yara ile diyabetik ayak başlar.

Sık Sorulan Sorular
Diyabetik ayak bakımı evde yapılır mı?
Evet, uzman kontrolünde ve yönlendirmesi doğrultusunda evde diyabetik ayak bakımı yapılabilir.
Diyabetik ayakta mantar, tırnak batması oluşması durumunda evde müdahale edilebilir mi?
Kesinlikle evde tedavi önerilmez. Diyabetli ayak tedavisinin uzman kontrolünde olması gerekmektedir.